Další způsoby ochrany před koronavirem

Způsobů jak se chránit před přenosem Covid-19 je více.

Dezinfekce

O dezinfekci rukou jsme již mluvili v jiném článku, dezinfikovat můžete daleko více věcí, než jen ruce. Na mnoha dalších místech zůstávají viry a bakterie. Neopomíjejte vyčistit vše, co používáte když nemáte 100 % čisté ruce. Zpravidla se jedná o mobil (na jeho čištění se dobře hodí dezinfekční ubrousek), klíče, vnější kliky dveří (ale i ty vnitřní, když za sebou zabouchnete), kohoutek u umyvadla, madla dveří u auta a další.

Ochranné brýle

Ochranné nebo v podstatě jakékoliv brýle vás také chrání před nákazou. Virus se totiž dokáže do vašeho těla dostat nejenom vdechnutím, ale také očima. Pozor si dejte také na mnutí očí bez omytí rukou

Udržujte si odstup

Pokud je to možné, udržujte si odstup od ostatních lidí minimálně na dva metry. To platí především v uzavřených prostorech (v obchodu, v lékárně). V městské hromadné dopravě se také snažte mít co největší odstup od ostatních cestujících.

Rukavice

Do veřejných prostor a pokud víte, že se budete venku dotýkat jakýchkoli předmětů, noste rukavice. Nejlepší jsou samozřejmě gumové chirurgické rukavice. Pokud je nemáte, lepší než žádné jsou jakékoli jiné, klidně i textilní. Po použití je stejně jako roušku nezapomeňte vyvařit v horké vodě. Jednorázové rukavice nepoužívejte opakovaně. V nouzi vám místo rukavice postačí i obyčejný igelitový pytlík, noste jeden vždy při sobě.

Mýty o ochraně

O koronaviru vzniká i celá řada mýtů, například o tom, co vás před Covid-19 dokáže ochránit. Vše shrnuje infografika od Ministerstva zdravotnictví.

Mýty o ochraně před koronavirem