Psychohygiena

Jak zvládnout období pandemie a nezbláznit se

Pro nás všechny je toto období něčím neznámým, možná až neuvěřitelným. Najednou můžeme pociťovat naši zranitelnost, nejistotu, možná i strach, úzkost. Začínáme si uvědomovat více své pocity, na které jsme předtím neměli čas. Ale právě tento čas a prostor, který se nám naskytl můžeme využít ve svůj prospěch. Přeci ničemu nepomůžeme, když se budeme litovat, když budeme každou minutou čekat, co se opět v mediích objeví, když budeme uzavřeni do sebe a budeme si přehrávat katastrofické scénáře. Nám, ani lidem v našem okolí to nepomůže. Pojďme dál žít! Ale jak toho opravdu dosáhnout?

Tipy, které Vám k tomu mohou pomoci


Dávkování informací

Nesledujte v jednom kuse média, nečekejte na další nový příspěvek, článek, dávkujte si informace. Je důležité být v obraze, ale na to nám stačí proniknout do světa médií jednou denně.

Denní plán, harmonogram

Vytvořte si svůj (rodinný) plán dne (týdne) a dodržujte ho. Využijte svých denních rituálů, které jste dříve dodržovali.

Pečujte o sebe

Neznamená, že když jste doma, pracujete z domova a skoro se nedostanete ven, že musíte vypadat, jak po týdenním pobytu v lese bez vody. Upravte se, a nejen pro toho, kdo s vámi sdílí domácnost, ale i pro sebe.

Nejděte si aktivitu, která vás rozptýlí

Zkuste si najít nějakou aktivitu, která vám dokáže odvést myšlenky. Začněte doma cvičit, zahrajte si nějakou hru, podívejte se na hezký film, seriál, přečtěte si knížku. Aktivit, které se dají dělat i z domova je mnoho.

Žijte přítomností

Zkuste být TADY a TEĎ. Přestaňte myslet na to, co bude dál, co se stane, jaké katastrofické scénáře nás čekají. Předpokládám, že stejně nedokážete předpovědět, jaká bude budoucnost, tak proč se tím tolik zabývat.

Spojte se se svými přáteli

Nebuďte v tom sami. Spojte se svými přáteli, rodinou, kolegy. V dnešní době moderních komunikačních technologií není problém komunikovat s kýmkoliv a kdekoliv, využijte toho. Například si můžete udělat dámskou jízdu z obýváků, pánský klub v pracovně. Kreativitě se meze nekladou.

Nebojte se svých pocitů

Pocity, které teď prožíváme mohou být intenzivnější, než jsme byli zvyklí. Mohou nás překvapovat. Důležité je, že to, co nyní pociťujeme je zcela normální. Stres, který prožíváme se může projevovat mnoha emocemi. I když každý reagujeme ve stresových situacích jinak, vždy nějaká reakce přijde. Je to základní lidská vlastnost, která je paradoxně naším obranným mechanismem. Nebojme se jich, mluvme o nich.

Znormálnění

Zkuste se zamyslet nad tím, z čeho opravdu máte strach? Co nejhoršího se může stát? Poté popřemýšlejte, jak je váš katastrofický scénář blízko realitě. Zkuste si ho rozebrat krok po kroku na reálnějším základě. Poté si zkuste představit, co je potřeba udělat pro to, aby se vaše nejčernější myšlenky nestali skutečností.

Někdy nás ale i tak může potkat hlubší úzkost. Ta se projevuje zejména:

  • bušením srdce,
  • nepříjemnými pocity v žaludku,
  • brněním končetin,
  • pocity horka nebo naopak zimy,
  • zvýšeným pocením,
  • obtížným dýcháním,
  • pocity závratě a motání hlavy.

Pokud se u vás úzkost projeví:

  • dýchejte (soustřeďte se na dýchání, dýchejte do břicha a myslete jen a jen na dech, nic jiného)
  • dostaňte se do přítomnosti (zkuste se zastavit a zamyslet se nad tím, co právě vidím, co slyším, co cítím, zaměřte se pouze na své vjemy)
  • zrelaxujte (pusťte si hudbu, kterou máte rádi, dejte si koupel a myslete jen na to, co u toho právě cítíte, co slyšíte)

Nebojte se o svých pocitech mluvit, to, co prožíváte je normální!

Pokud nemáte na koho se obrátit, komu se svěřit, můžete využít i odbornou pomoc. Věřte, že vyhledání odborné pomoci není slabostí. Když vás bolí zub, tak také navštívíte zubaře. Proč tedy, když vás bolí na duši nepostupovat stejně?