Respirátor proti virům

Respirátor je jednou z nejúčinnějších forem ochrany před nakažením, ale pozor! Nejkvalitnějším respirátorem FFP 3 chráníte sebe, ale nikoliv své okolí. Kapénky vydechujete do okolí stejně jako bez roušky, myslete na to prosím.

Respirátory se dělí na tři stupně chrany:

FFP3

Respirátory na ochranu dýchacích orgánů třídy FFP3 poskytují maximálně možnou ochranu před znečištěným ovzduším. Dokáží filtrovat toxické, karcinogenní, virové a radioaktivní pevné částice. Tyto masky na ochranu dýchacích orgánů jsou vhodné pro zdravotníky a lidi, kteří jsou vystavení přímému nebezpečí nakažení. Pro běžné nošení jsou prakticky zbytečné. Navíc je jich akutní nedostatek, pokud nějaký takový vlastníte, zvažte prosím jeho darování například do nemocnice.

FFP2

Tento typ respirátorů se obecně hodí pro širší veřejnost, ale také pro ostatní pracovníky, kteří jsou takříkajíc v první linii (setkávají se přímo s velkým počtem lidí). Respirátory FFP2 dokáží spolehlivě odfiltrovat také viry, pokud nejsou v aerosolovém prostředí. Pro použití na veřejnosti se hodí ty, které nemají výpustný ventil. Jinak se chovají podobně jako FFP3, chrání vás, ale ne vaše okolí.

FFP1

Respirátory FFP1 mají nejnižší míru účinnosti a zachytí prakticky jen prachové částice. Na veřejnost se ale hodí velice dobře pokud nemají výpustný ventil. Okolí dokáží ochrání prakticky stejně jako lékařská rouška.

Respirátor bez ventilu a s ventilem:

Jak dlouho vydrží respirátor

Nevýhodou respirátorů je jejich omezená trvanlivost při nošení. Bavlněnou roušku můžete jednoduše vyprat, vyžehlit a znovu používat. Respirátor nikdy nečistěte nebo nedezinfikujte (!). Jeho účinnost je navíc (samozřejmě v závislosti na typu) zhruba 6 hodin. Pak je potřeba jej vyměnit za jiný.

Jak si nasadit a nosit respirátor